Skip to content

45. Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw

Skierniewice, 10-11 września 2022 r.

W Skierniewicach, 10-11 września 2022 roku, już po raz 45. odbyło się Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw,jedno z największych branżowych wydarzeń w kraju. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Miasto Skierniewice, Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy oraz Powiat Skierniewice. Patronat narodowy nad Świętem objął Andrzej Duda – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, a patronat honorowy objęli:  Grzegorz Schreiber –Marszałek Województwa Łódzkiego, Tobiasz Bocheński – Wojewoda Łódzki, ks. prof. dr hab. Andrzej Franciszek Dziuba – Biskup Łowicki, Ministerstwo Rolnictwa i  Rozwoju Wsi, Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego.

Wyjątkowym punktem w programie SŚKOiW było przyznanie przez Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera specjalnego certyfikatu i statuetki dla miejsc ciekawych pod względem walorów przyrodniczych i krajobrazowych – dla  Zespołu Pałacowo-Parkowego Parku Prymasowskiego oraz Parku Miejskiego w Skierniewicach. Statuetkę przyznaną Osadzie Pałacowej – siedzibie Instytutu Ogrodnictwa – PIB w ramach projektu „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski” odebrała prof. dr hab. Dorota Konopacka –  Dyrektor IO – PIB.

Podczas dwóch dni trwania Święta Kwiatów Owoców i Warzyw na terenie Osady PałacowejInstytut Ogrodnictwa – PIB jak corocznie  zorganizował ogromny kiermasz wystawienniczo – handlowy, na którym można było odwiedzić stoiska firm sprzedających produkty,  głównie z branży ogrodniczej. Szkółkarze i wystawcy praktycznie z całej Polski stworzyli tu wspaniałą okazję dla miłośników ogrodnictwa do poznania nowości, a także zakupu wyjątkowych okazów roślin. Jednym z wystawców na terenie Osady Pałacowej był Ośrodek Elitarnego Materiału Szkółkarskiego Instytutu Ogrodnictwa – PIB w  Prusach Sp. z o. o. prezentujący swoją ofertę. Wystawiła się także firma LAS-OGÓRD Marcinkowscy, która zaprezentowała urządzenia do nowoczesnego utrzymania terenów zielonych oraz maszyny dla branży ogrodniczej i rolniczej. Goście Osady Pałacowej mogli skosztować wielu dań przygotowanych przez Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych, a także zwiedzić Pałac Prymasowski, po którego wnętrzach przez dwa dni oprowadzali pracownicy Instytutu Ogrodnictwa – PIB.

Nowością w tegorocznej edycji Święta, przygotowaną przez naszą jednostkę, był kiermasz wystawienniczo – handlowy „Jedz zdrowo, żyj zdrowo”, zlokalizowany przy
ul.  Reymonta 18. Do prezentacji swojej oferty na tym kiermaszu zaprosiliśmy przedsiębiorców i grupy producenckie, których zaliczamy do grona „Przyjaciół Instytutu”, gdyż chętnie podejmują z nami współpracę ufając naszym kompetencjom, inspirując nas i wspierając w  tworzeniu i wdrażaniu innowacji. Część produktów oferowana na kiermaszu jest efektem projektów realizowanych wspólnie z IO-PIB. Mamy nadzieję, że to przedsięwzięcie, podobnie jak kiermasz ogrodniczy odbywający się na terenie Osady Pałacowej, na stałe wpisze się w  program Skierniewickiego Święta.

Już po raz 24 podczas Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw w hali OSiR przy ul. Pomologicznej odbyły się Targi Ogrodniczo-Rolne, podczas których pracownicy Instytutu Ogrodnictwa − PIB stworzyli między innymi, cieszącą się bardzo dużym zainteresowaniem, wystawę kwiatów, owoców i warzyw. Każdego roku łączy ona fascynację przyrodą i światem sztuki, a jednocześnie zwraca uwagę na ważkie kwestie, takie jak aktualne wyzwania związane ze zmianami klimatu czy wpływ roślinności na jakość naszego życia. Partnerem IO-PIB przy organizacji tegorocznej wystawy było Miasto Skierniewice oraz już po raz drugi Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A., Bronisze – najlepsze miejsce do hurtowej sprzedaży owoców, warzyw i kwiatów w Polsce.

Podczas wydarzenia na stoisku Instytutu Ogrodnictwa – PIB można również było zapoznać się z materiałami promującymi wybrane projekty badawcze takie jak:

  • CPPO „Centrum Przetwórstwa Produktów Ogrodniczych”,
  • LFPPO „Laboratorium fizjologii pozbiorczej produktów ogrodniczych”,
  • RCBO „Regionalne Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej jako ośrodek integrujący ochronę ex situ różnorodności biologicznej województwa łódzkiego”,
  • BIO-FERTIL – „Opracowanie technologii innowacyjnych nawozów mineralnych wzbogaconych mikrobiologicznie”,
  • BioSafeFood – „Opracowanie technologii produkcji wysokiej jakości, bezpiecznych dla konsumenta owoców i warzyw z zastosowaniem nowych biopreparatów w ochronie upraw przed chorobami”,
  • BiofruitNET – „Zwiększenie innowacyjności ekologicznej produkcji owoców poprzez silną sieć wiedzy”,
  • ResBerry – „Kształtowanie odporności roślin jagodowych w uprawie ekologicznej poprzez poprawę bioróżnorodności i innowacyjne strategie gospodarowania
  • EXCALIBUR – „Wykorzystanie wielofunkcyjnego potencjału glebowej różnorodności biologicznej w ogrodnictwie”,
  • BioHortiTech – „Ulepszone technologie bio-inokulacji i ściółkowania żywymi roślinami dla integrowanych upraw ogrodniczych
  • PROMIO – „Promocja gospodarcza regionu woj. Łódzkiego poprzez internacjonalizację działalności badawczo-rozwojowej i edukacyjnej Instytutu Ogrodnictwa”.

Jednym z punktów SŚKOiW był Festiwal Nauki dla Najmłodszych przygotowany wspólnie z Energetyką Cieplną Sp. z o. o. w Skierniewicach w  ramach I edycji Targów „Dni Energii”, który podobnie jak w latach ubiegłych cieszył się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale również wśród dorosłych.

Po raz pierwszy w tym roku na hali OSIR, na stoisku Instytutu Ogrodnictwa – PIB, można było spróbować jabłek marki Amela „Zero pozostałości – nowa jakość na rynku owoców”. Nowym punktem w programie IO-PIB był zjawiskowy i inspirujący pokaz florystycznymgr  inż. Elżbiety Kosydar – Mistrza florystyki, Prezesa Stowarzyszenia Inżynierów i  Techników Ogrodnictwa, zdobywczyni wielu nagród w konkursach krajowych i  międzynarodowych.

Podziękowanie

Parada

Uroczyste otwarcie SŚKOiW

Wystawa IO-PIB na hali OSIR

Festiwal dla dzieci

Prezentacja marki amela

Pokaz florystyczny

Strefa „jedz zdrowo żyj zdrowo”

Osada i Pałac Prymasowski

Msza św. dożynkowa

image_pdfPobierz PDFimage_printDrukuj
Udostępnij na: