AKTUALNOŚCI
WYDARZENIA
Tradycyjnie w roku 2021 miała odbyć się 58. Naukowa Konferencja Pszczelarska. Niestety, prawie rok temu w Polsce został wprowadzony stan epidemii wywołanej wirusem SARS CoV-2 i z tego powodu byliśmy zmuszeni przerwać naszą ubiegłoroczną, 57. konferencję pszczelarską w Cieszynie.
W bieżącym roku – jako organizatorzy – stawialiśmy sobie pytanie: czy nasza konferencja w obecnej sytuacji ma szansę się odbyć? Determinacja komitetu naukowego i organizacyjnego pozwoliła podjąć decyzję, że nie możemy przerwać wieloletniej tradycji corocznego organizowania Naukowej Konferencji Pszczelarskiej. Zdecydowano, że tegoroczna konferencja będzie miała przebieg po raz kolejny nietypowy i tym razem odbędzie się w trybie on-line.
Tradycyjnie w organizację konferencji włączyło się Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe oraz pracownicy Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego, Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. Konferencja odbyła się w dnach 8-10 marca 2021 roku z wykorzystaniem platformy do spotkań zdalnych oraz z bezpośrednią transmisją do serwisu internetowego YouTube.
Patronat honorowy nad Konferencją objęły takie osobistości jak: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda, Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego Tadeusz Dylon, Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Starosta Puławski Danuta Smaga i Prezydent Miasta Puławy Paweł Maj.
W 58. Naukowej Konferencji Pszczelarskiej udział wzięło wielu znamienitych Gości. Swoją obecnością zaszczycił nas Minister Edukacji i Nauki dr hab. Przemysław Czarnek, prof. KUL, Główny Lekarz Weterynarii dr n. wet. Bogdan Konopka, przedstawiciele Departamentów Ministerstw Rolnictwa, zaprzyjaźnionych Instytutów Badawczych, Prezesi i członkowie organizacji pszczelarskich oraz redaktorzy prasy branżowej.
Swoje uczestnictwo w 58. Naukowej Konferencji Pszczelarskiej poprzez formularz rejestracyjny zgłosiło 130 osób. Ponadto udział wzięli goście zaproszeni i pszczelarze praktycy. Na konferencję głoszono 42 doniesienia naukowe (21 na sesjach plenarnych i 21 na sesjach posterowych, które były dostępne dla uczestników na dyskach wirtualnych „w chmurze” na kilka dni przed konferencją). Doniesienia obejmowały zagadnienia z szeroko rozumianego pszczelnictwa w kilku blokach tematycznych, takich jak: Biologia pszczół, Hodowla i genetyka, Choroby i zatrucia, Gospodarka pasieczna i ekonomika, Produkty pszczele, Pożytki i zapylanie oraz Inne owady zapylające.
Nasza konferencja po raz pierwszy odbywała się w trybie on-line i mieliśmy obawy, czy uda się wszystko sprawnie przeprowadzić, ale z docierających do nas głosów uczestników i obserwatorów wynika, że konferencja zakończyła się dużym sukcesem.
W imieniu organizatorów, składamy serdeczne podziękowania za zdalne uczestnictwo wszystkim Gościom Honorowym, Prelegentom i pozostałym uczestnikom konferencji. Dziękujemy również sponsorom, których materiały reklamowe były prezentowane podczas przerw między sesjami plenarnymi, a byli to: Firma Biowet Puławy, Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń, Gospodarstwo Pasieczne Sądecki Bartnik, Spółdzielnia Pszczelarska Apis z Lublina oraz Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Lublinie.
Organizatorzy konferencji dołożyli wszelkich starań, aby 58. Naukowa Konferencja Pszczelarska, mimo trwającego stanu epidemii jednak się odbyła. W naszej ocenie przebiegła ona bardzo sprawnie i cały program konferencji został zrealizowany w 100% i bez żadnych przeszkód. Mamy nadzieję, że kolejna edycja konferencji będzie jeszcze lepsza i już dzisiaj wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy na 59. Naukową Konferencję Pszczelarską.
W imieniu organizatorów,
Dr hab. Zbigniew Kołtowski, prof. IO