Konferencja „Innowacje w ekologicznej uprawie roślin”

Skierniewice, 24 października 2024 r.

24 października w Instytucie Ogrodnictwa – Państwowym Instytucie Badawczym odbyła się konferencja pt. „Innowacje w ekologicznej uprawie roślin”, zorganizowana w formie hybrydowej. Wydarzenie stanowiło część realizacji zadania celowego 10.1 „Prowadzenie działalności upowszechnieniowej, współpraca i wymiana wiedzy w ramach systemu AKIS”, finansowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Spotkanie otworzyła prof. dr hab. Dorota Konopacka, Dyrektor Instytutu Ogrodnictwa – PIB, która serdecznie powitała uczestników obecnych zarówno na miejscu, jak i online, podkreślając znaczenie głównego tematu konferencji.

Wydarzenie rozpoczęło się wykładem pt. „20 lat badań dla systemu ekologicznego w Instytucie Ogrodnictwa – PIB”, w którym prof. dr hab. Stanisław Kaniszewski omówił początki badań nad ekologiczną uprawą sadowniczą i warzywniczą, prowadzonych w jednostkach naukowych jeszcze przed ich połączeniem w obecny Instytut. Kolejne prelekcje dotyczyły m.in. tematyki przechowywania owoców i warzyw w ekologicznym systemie produkcji oraz możliwości wytwarzania plonów  pozbawionych pozostałości środków ochrony roślin.

Szczególna uwaga została poświęcona roli gleby, jej żyzności i bioróżnorodności w ekologicznej produkcji. Zaprezentowano wyniki badań dotyczących wpływu krajobrazu na bioróżnorodność oraz zastosowania ziół wytwarzających olejki eteryczne, które wspomagają działanie preparatów biologicznych. Uczestnicy zapoznali się także z innowacyjnymi produktami wspierającymi podłoża ogrodnicze i biopreparatami mikrobiologicznymi, które poprawiają żyzność gleby, wspierając jednocześnie produkcję bezpiecznej żywności.

W trakcie konferencji odbyły się warsztaty „Tchnienie ziemi” , realizowane w ramach projektu SPIN FERT, oraz prezentacje nowoczesnych rozwiązań, takich jak System Wspomagania Decyzji (SWD), który będzie wspierał producentów w ocenie jakości gleby.

Podczas konferencji uczestnicy odbyli również krótka wizytę studyjną w Laboratorium Fizjologii Pozbiorczej Produktów Ogrodniczych. W wydarzeniu uczestniczyło około 370 osób, wśród których byli przedstawiciele: Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ośrodków Doradztwa Rolniczego, Inspektoratów Ochrony Roślin i Nasiennictwa, uczelni, firm branżowych, prywatnych gospodarstw, prasy specjalistycznej oraz Instytutu Ogrodnictwa − PIB. Konferencja stała się ważnym forum wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie ekologicznym.