Targi GreenTech w Amsterdamie
Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy w dniach 14-17 czerwca 2022 roku zaprezentował swoją ofertę podczas targów GreenTech w Amsterdamie.
GreenTech to międzynarodowe targi techniki i technologii szklarniowych. Na targach firmy z całego świata prezentowały najnowsze rozwiązania technologiczne i nowe produkty dla upraw szklarniowych, a przedstawiciele firm prowadzili bezpośrednie rozmowy z potencjalnymi klientami. W 2022 r. nowością na targach były pawilony dotyczące marihuany leczniczej, sztucznej inteligencji, upraw wertykalnych przy sztucznym świetle i ogrodnictwa precyzyjnego. Prezentowano szereg rozwiązań dotyczących robotyki i automatyzacji produkcji szklarniowej. Nie zabrakło rozwiązań przyjaznych środowisku, gospodarowania wodą i energią, ponownego wykorzystania surowców w uprawie roślin, stosowania doniczek biodegradowalnych i podłoży beztorfowych.
W ramach realizacji projektu PROM-IO „Promocja gospodarcza regionu woj. Łódzkiego poprzez internacjonalizację działalności badawczo-rozwojowej i edukacyjnej Instytutu Ogrodnictwa” przedstawiciele jednostki promowali pełną ofertę akredytowanych laboratoriów oraz aktualnie realizowane projekty:
BIO-FERTIL – „Opracowanie technologii innowacyjnych nawozów mineralnych wzbogaconych mikrobiologicznie”;
EXCALIBUR – „Wykorzystanie wielofunkcyjnego potencjału glebowej różnorodności biologicznej w ogrodnictwie”;
BIOFRUITNET – „Wspieranie innowacji w produkcji owoców ekologicznych poprzez silniejsze sieci współpracy”.
W trakcie targów stoisko Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego odwiedziło kilkadziesiąt osób związanych z branżą ogrodniczą. Poza przedstawicielami nauki, którzy byli zainteresowani nawiązaniem współpracy naukowej, stoisko odwiedzali przedstawiciele firm zainteresowani współpracą wdrożeniową na terenie Polski. Spora część odwiedzających stoisko IO-PIB interesowała się nawiązaniem współpracy w zakresie upraw wertykalnych w pomieszczeniach zamkniętych. Przedstawiciele IO-PIB obecni na targach mieli dużo zapytań na temat takiej technologii i możliwości ewentualnej współpracy zarówno z firmami zagranicznymi jak i polskimi. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również nawozy wzbogacane mikrobiologicznie i możliwość ich stosowania w uprawach ogrodniczych. W obecnej sytuacji, kiedy ogranicza się stosowanie nawozów mineralnych, takie nawozy cieszą się dużą popularnością wśród badaczy jak i producentów roślin. Zainteresowanie technologiami i innowacjami promowanymi przez przedstawicieli IO-PIB było dość spore, m.in. z Niemiec, Finlandii, Niderlandów, Stanów Zjednoczonych, Kazachstanu, Gruzji, Hiszpanii i Polski.