XXVII Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej – AGROTECH
W dniach 18–20 marca 2022 roku na terenie Targów Kielce, po raz 27 odbyły się największe w Polsce Targi Techniki Rolniczej – AGROTECH, nad którymi honorowy patronat objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Pierwszego dnia Targów jednym z punktów programu było wręczenie Pucharu Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka, Złotych Medali Targów Kielce dla najlepszych produktów prezentowanych podczas targów, a także nagród TOP DESIGN przyznawanych za atrakcyjny i nowoczesny sposób prezentacji stoiska targowego. Ważnym gościem tego dnia był Pan Krzysztof Ciecióra – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który odniósł się do aktualnej sytuacji na rynkach rolnych, w kontekście konfliktu zbrojnego w Ukrainie.
Przez trzy dni przybyli goście mieli możliwość zapoznać się z ofertami licznych firm z branży rolniczej, prezentującymi m.in. ciągniki, maszyny, narzędzia, urządzenia do produkcji roślinnej, środki do produkcji rolniczej, a także cyfrowe rozwiązania i nowe technologie. Łącznie, na powierzchni 30 000 m2 zaprezentowało się ponad 350 firm z 11 krajów. Odwiedzający mogli dodatkowo skorzystać z bezpłatnych konsultacji i porad ekspertów z różnych organizacji wspomagających rolnictwo, a także uczestniczyć w spotkaniach i prelekcjach.
Wśród wystawców swoje stoisko miał również Instytut Ogrodnictwa – PIB, na którym zostały zaprezentowane materiały promujące wyniki uzyskane podczas realizacji projektu badawczego Programu Wieloletniego IO 2015–2020 „Działania na rzecz poprawy konkurencyjności i innowacyjności sektora ogrodniczego z uwzględnieniem jakości i bezpieczeństwa żywności oraz ochrony środowiska naturalnego”, a także opisy odmian roślin sadowniczych wyhodowanych w IO-PIB. Dodatkowo promowano również cele i założenia wybranych projektów realizowanych w jednostce, w tym: „Centrum Przetwórstwa Produktów Ogrodniczych”, „Laboratorium fizjologii pozbiorczej produktów ogrodniczych”, „Regionalne Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej jako ośrodek integrujący ochronę ex situ różnorodności biologicznej województwa łódzkiego”, „Promocja gospodarcza regionu woj. Łódzkiego poprzez internacjonalizację działalności badawczo-rozwojowej i edukacyjnej Instytutu Ogrodnictwa” oraz BIO-FERTIL – „Opracowanie technologii innowacyjnych nawozów mineralnych wzbogaconych mikrobiologicznie”.